הקשר בין לק ג'ל לסרטן העור והאלטרנטיבות שקיימות

מחקר חדש שפורסם בינואר 2023 בכתב העת המדעי ״Nature Communications״ מצביע על קשר בין מנורות האולטרה סגול בהן נעשה שימוש לייבוש הציפורן במהלך טיפול לק ג'ל לבין עלייה בסיכון לחלות בסרטן. הרשת סוערת, אבל לא לדאוג - יש חלופה מצויינת.

באמצע חודש ינואר פורסמה באתר החדשות הישראלי Ynet כתבת ענק שמדווחת על מחקר שפורסם בכתב העת המדעי ״Nature״. קודם כל, חשוב לציין שהמאמר פורסם בכתב העת ״Nature Communications״ ולא ב״Nature״, אבל הנקודה היא אותה נקודה. המחקר מצביע על קשר בין מנורות אולטרה סגול בהן נעשה שימוש במהלך טיפולי לק ג'ל לבין עלייה בסיכון לחלות במחלת הסרטן. על פי כתב העת, נכתב כי המנורה עשויה להוביל למוות של תאים ולנזק בלתי הפיך ל-DNA של אלו העושות שימוש באותה מנורת אולטרה סגול.

מה בדיוק גילו במחקר?

במחקר שבוצע נחקרו תאים שמדמים תאי אדם (או כל סוג אחר של יונקים), והראו שאם מקרינים אותם באמצעות מנורת הייבוש הם עלולים לגרום להיווצרות של מוטציות ב-DNA של אותם תאים. המדע כבר יודע מזה זמן מה, שכן אותן מוטציות שהתגלו, עשויות בשלבים מאוחרים יותר לגרום לסרטן העור.
האם מדובר בהוכחה ישירה שלק ג'ל מסרטן?
לא, לא מדובר בהוכחה חותכת וישירה, אבל מדובר בהסקת מסקנות מתבקשת יחסית, שכן ברור שאם נשים ונערות עושות שימוש במכונה זו, והמוטציות האלו אכן נוצרות בתאים - יש סבירות כלשהי להתפתחות של סרטן העור.
סרטן בעקבות שימוש במכונת ייבוש לק ג'ל
אילוסטרציה, צילום: Unsplash

הלק עצמו אינו מזיק, אז למה לא לייבש אותו ללא מנורה?

לפני הכל, על הג'ל עצמו יש עדויות לא מעטות שנוגעות באלרגיות וריאקציות מסוגים כאלו ואחרים, קל וחומר כאשר במוצרים מסוג זה משתמשים בלא מעט חומרים שמטרתם לייצר עמידות. כך או כך, כדי לייבש לק ג'ל, חייב לעשות שימוש כלשהו, או במנורת UV או במנורת לד, על שניהן יש מספיק מחקרים ומידע שסובר שאכן אלו עשויות לגרום לנזקים. לכן, נכון לעכשיו אין באמת פתרון ממשי לייבוש של לק ג'ל ללא שימוש באחת מאלו.

האם מדובר במשהו שהיה ידוע גם קודם לכן?

כן, כבר במחקר משנת 2013 נמצא כי כבר בתוך פחות ב-10 דקות כפות ידיים המיובשות במנורת ייבוש מקבלות קרינה במינון שהוא שווה ערך למינון המקסימלי המותר לחשיפה יומית. אם בטיפול ממוצע רוב הבנות יניחו את ידיהן כ-15 דק' בתוך מכונת הייבוש, המשמעות היא שכל אחת המבקרת אצל המניקוריסטית שלה פעם בחודש אכן חושפת את עצמה לרמה לא מומלצת של קרינה.

האם ההשפעה מצטברת בסופו של דבר?

כן, על פי נתונים של האגודה למלחמה בסרטן מדובר בקרינה מצטברת. לכן מומלץ להפחית אותה ככל שניתן ולהגביל אותה ללא יותר מ-10 דק' בכל פעם. כך על פי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA). איגוד רופאי העור האמריקאי (ה-AAD) ממליץ להשתמש בזמן ולפני השימוש במנורות אלו במסנן קרינה עם מקדם הגנה של SPF-30 לפחות על היידים והציפורניים.

אם אני משתמשת בקרם הגנה, האם אני בטוחה?

התשובה היא לא בדיוק, לא הוכח מחקרית כי מריחת קרם הגנה בזמן השימוש במנורת הייבוש יפחית לחלוטין את הסיכויים לחלות במחלת הסרטן, אבל כן ידוע למדע על סמך מחקרים קודמים שמדובר במנגנון דומה לשיזוף במיטות שיזוף או שיזוף בחשיפה ישירה לשמש. לכן ההנחה הרווחת היא שיש ערך חיובי כלשהו לשימוש במסנן קרינה בזמן טיפול לק ג'ל.

מה מומלץ לנשים המשתמשות בלק ג'ל, להימנע מכך?

בחיינו קיימים לא מעט גורמים מסרטנים, בעידן של היום קשה מאוד להמנע מכולם ולכן לא ניתן וככל הנראה גם לא צריך לומר בצורה נחרצת שיש להפסיק את השימוש בלק ג'ל, כן ניתן לומר שרצוי מאוד למרוח את הידיים בקרם הגנה טרם השימוש במכונת הייבוש וכן לנסות ולהשתמש מעת לעת בתחליפים דוגמת ציפורניים להדבקה שהם פתרון טוב יותר ובריא יותר.

איפה אפשר לרכוש ציפורניים להדבקה?

אנחנו ממליצים מאוד לנסות את הציפורניים של חברת Impress המיוצרות בארה״ב ועומדות בתנאים וסטנדרטים מחמירים וכן ידוע שהן מאפשרות לציפורן מרווח שיקום ואינן מצריכות ייבוש על ידי שימוש במנורת UV אולטרה סגול או מנורת לד.

ציפורניים להדבקה שאינן מסרטנות ובטוחות לשימוש. צילום: ImPRESSRELATED ARTICLES